Minecraft Mo ‘Colors – block painting [1.16.5]

The mod will add a Painter object to Minecraft – it will allow you to paint the blocks in a random color in the RGB range (values ​​can be set from 0 to 100 for each color). Not all blocks can be painted – wool, glass (regular and thin), concrete, bricks, including stairs and slabs. You can choose absolutely any color that your soul desires (at least make a gradient from one color to another).

Selecting a color is simple – right-click with a roller in the air, a menu will appear where in the form #RRGGBB you can set values ​​for the color, R – red, G – green, B – blue, by mixing you can get the desired colors (example of filling – # 113380 ).

How to install the mod:

  1. Install Fabric
  2. Install the Fabric API
  3. Install all additional mods if specified.
  4. Download the mod and copy to .minecraft / mods
  5. Launch the factory version of the game in the launcher.

Download mod Mo ‘Colors:

1.16.2-1.16.5: mocolors-1.0.0.jar [372.49 Kb]

About Jhon Cofy

Benim adım Jhon. Bu sitenin kurucularından biriyim ve sitenin baş editörüyüm. Android için oyunlar ve uygulamalar için site için en çok yorum yazdım. Görevlerim günlük taze incelemelerin ve sürüm güncellemelerinin yayınlanmasını içerir. Geri bildirim formu aracılığıyla veya sorunuzla yorum göndererek benimle iletişime geçebilirsiniz. Yazın, utanmayın.

Check Also

Sigyn’s Light Blocks – default backlit blocks [1.16.5]

Sigyn’s Light Blocks – default backlit blocks A very simple, but at the same time …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir